Scratch 3.0 Tanıyalım

/ 15 Ocak 2019 / 145 views / yorumsuz
Scratch 3.0 Tanıyalım

2 Ocak 2019 tarihinde Scratch 3.0 sürümü piyasaya sürüldü. Pek çok yeniliklerle karşımıza çıkan bu sürümde gelen yenilikleri tanıyalım. Başta belirtmekte fayda var. Daha önceki scratch sürümleri ile hazırladığınız projeleri bu yeni sürümde de hiç bir sıkıntı yaşamadan çalıştırabilirsiniz.

Scratch 3.0 daha çok tablet kullanımı için uygun hale getirildiği görülmektedir. Zira dizilerin yerleşimi, kod bloklarının hareketi bunu işaret etmektedir.

Şimdi yeni sürüm ile gelen değişiklikleri karşılaştırmalı olarak inceleyelim.

1. İlk olarak logoda değişikliğe gidilmiş. Eski sürümlerinde kedi kuklasını kullanan firma bu sürümünde sarı bir zemin üzerine “s” harfini yerleştirmiş.

Scartch 3.0 Logo Karşılaştırması
Scartch 3.0 Logo Karşılaştırması

2. Menü çubuğunda büyük değişik göze çarpan özelliklerden bir tanesi. Menü çubuğunda yer alan düzenleme araçları kaldırılmış. Kaldırılan araçların yerine her hangi bir ikon ya da menü konulmamış. Yine 40 dilden fazla seçeneğe dünya ikonuna tıklayarak ulaşabiliyor.

Eski versiyonlarında “İpuçları” olarak örnek çalışmalara gösterilirken yeni versiyonda ise “Eğitici Dersler” olarak karşımıza çıkmaktadır. Anlaşılır, yapımı kolay çalışmalar adım adım ekran ortasında eskisine nazaran daha iyi bir şekilde görülmektedir.

Örnek animasyonlar
Eğitici dersler

3-Scratch3.0 arayüzündeki büyük değişiklik dizilerde. Diziler artık ortada değil ekranın solunda yer almaktadır.

Standart olarak karşınıza 9 tane dizi çıkıyor. Eski sürümlerinde 10 tane bulunmaktaydı.

Scratch2.0 ile Scratch3.0 Dizi Karşılaştırması
Scratch2.0 ile Scratch3.0 Dizi Karşılaştırması

Bir karşılaştırma yaptığımızda “Kalem” dizininin olmadığı hemen göze çarpmaktadır. Bu özelliği gelen en güzel yenilik olarak nitelendirmek herhalde yanlış olmamalı. Çünkü istediğiniz diziyi rahatlıkla ekleyebiliyorsunuz. Ekranın sol alt tarafında bulunan “+” işaretine tıkladığınızda karşınıza yeni diziler çıkacaktır.  Kalemden tutunda Makey Makey’e  Müzikten video algılamaya kadar bir çok dizi karşınıza çıkacaktır.

dizi ekleme
dizi ekleme

4. Kukla düzenlemelerde de ufak değişikliklere gidildiği görülmekte.Eski sürümde kuklanın sol üst tarafında bulunan “İ” ikonuna tıklayarak yapılan düzenlemeler yani sürümde doğrudan ekranda görülmekte. Burada kuklanın boyutunu, görünürlüğünü, yönünü ve ismini değiştirebilirsiniz. Ayrıca yeni kukla eklemek için sağ alt tarafta bulunan kukla seçimi ikonuna tıklayarak kütüphaneden, çizimle, rastgele gibi seçeneklerle yeni kukla ekleyebilirsiniz. Bu arada zengin kütüphanede kukla seçiminde zorlanacağınızı tahmin ediyorum. Yeni eklenen kuklalarla projeleriniz çok daha güzel olacaktır.

Kukla Düzneleme
Kukla Düzenleme

5. Son olarak sahne düzenine değinelim. İkonların değişimi ve kütüphane zenginliği ilk göze çarpanlardan. Yine eski sürümlerdeki gibi bilgisayardan, çizimle ve dekor kütüphanesinden sahnenizi değiştirebilirsiniz.

Dekor Düzeni
Dekor Düzeni

Zamanla Sacrtch 3.0 ile yapılan projeleri siz değerli okuyucularımla paylaşacağım. Paylaştıkça gördüğüm yenilikleri sizlere bildirmeye çalışacağım.

 

Benzer Konular
Scratch ile Dünya
Harfleri Renklendirelim
Koordinat Düzlemi
Renkli Daire Çizelim