PWM Pinleri

/ 25 Nisan 2018 / 980 views / yorumsuz
PWM Pinleri

Arduino uno kartlarında dijital çıkış pini olarak adlandırdığımız pinlerin bazılarında PWM özelliği eklenmiştir. PWM pinleri kontrol sistemlerinde kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Kısaca açıklamak gerekirse; bir ledin parlaklığını, bir motorun dönme hızını veya bir buzzerdan farklı tonlarda ses çıkışı sağlamak için kullanılan pinlerdir. Normalde dijital veriler 0 ve 1 değerlerini alır. Bir ledi yakmak için 1 (Yüksek), söndürmek için 0(düşük) değerini vermek yeterlidir. PWM pinlerinin en önemli özelliği sadece 0 ile 1 değerleri değil 0 ile 255 arasında herhangi bir değer vererek ledin yanma şiddeti ayarlanabilmesidir.

Diyelim ki çıkışa bir transistör bağlayarak motoru çalıştırmak istediğinizde, çıkışa dijital 1 değeri verirseniz motor son hızıyla çalışacaktır. Ancak motoru kontrol etmek için PWM pinlerini kullanarak kontrol edebilirsiniz. %50 çalıştırmak için 127 değeri girmeniz yeterli olacaktır.

Arduino Uno kartı üzerindeki bazı dijital pinlerin önünde ~ işareti bulunmaktadır. Bu o pinlerin PWM özelliğine sahip olduğunu göstermektedir.

 

 

 

Etiketler

Tavsiye

Keşf@