Ortaya Çıkan Yıldızlar

/ 1 Haziran 2018 / 1.314 views / yorumsuz
Ortaya Çıkan Yıldızlar

Öğrencilerinizin ve sizin çok hoşunuza gidecek bir uygulama. Hem bu uygulamayı istediğiniz gibi geliştirmeniz mümkün. Animasyon çalışmamızı isterseniz oyuna dönüştürmeniz sizin elinizde. İpucu vermek gerekirse ekranda çıkacak her bir yıldıza tıkladığınızda puan kazanacağınız bir oyun tasarlayabilirsiniz.

Amaç:

  1. Scratch ile animasyon hazırlayabilmek.
  2. Görünüm bloğunu aktif bir şekilde kulanabilmek.

Kazanımlar:

  1. İstediği nesneleri sahnenin herhangi bir yerinde belirleme
  2. Fonksiyon kullanabilme
  3. Nesneler üzerinde işlem yapabilme

Animasyon Uygulaması:

Uygulama kodlama açısından çok basit. Çünkü sadece bir figür üzerinde çalışacağız. Bu figür sahneye çıkacak, hareket edecek ve sönecek. Aşamalı olarak uygulamanın nasıl yapıldığını inceleyelim.

  1. Scratch programında bir yıldız çizimi yapabilir, var olan bir yıldızı figür olarak ekleyebilir ya da kütüphaneden yıldız seçebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafda görüldüğü üzere istediğiniz seçimi yapabilirsiniz.
Scratch Figür Seçimi
Scratch Figür Seçimi

2. Figür seçimi yapımından sonra sahnemizi siyah renge boyayalım ki yıldızlarımız belirgin olsun. Sahne rengimizi değiştirmek için sırasıyla “Yeni dekoru çiz”, kova ikonunu ve siyah rengi seçme, son olarak boyama işlemini gerçekleştiriyoruz.

Sahne Değişimi
Sahne Değişimi

3.  Şimdi ise yıldızımıza uygun blokları yerleştirmek. Dikkat ederseniz bir yıldız kullandık. Animasyon gifini izlediğinizde birden fazla yıldız görüyorsunuz. Burada kontrol bloğunda yer alan kendi ikizini yarat bloğu kullanarak bir figürün kopyalanmasını sağladık. Aşağıdaki blokları inceleyerek siz de yıldız animasyonunu oluşturabilirsiniz.

Yıldız figürünün İkizini oluşturma
Yıldız figürünün İkizini oluşturma
İkiz olarak oluşturulan figürün hareketi
İkiz olarak oluşturulan figürün hareketi

 

Benzer Konular
Scratch ile Dünya
Harfleri Renklendirelim
Koordinat Düzlemi
Renkli Daire Çizelim