Mblock Nedir?

/ 19 Mart 2018 / 3.626 views / yorumsuz
Mblock Nedir?

Mblock; scratch açık kaynak kodunun kullanarak  arduino projelerinizi kodlamayı ve  etkileşim oluşturmaya dayanan bir grafik programlama ortamıdır.

Mblock ile Makeblock robotları ve diğer Arduino tabanlı kodlamanın basit bir yolunu sunar. Bloklar yardımıyla projelerinizi kolaylıkla hazırlayabilir arduino kartınıza aktarabilirsiniz.

Mblock platformunu en güzel taraflarından bir tanesi scratch’da olduğu gibi bilgisayara kurup internet bağlantısı olmadan çalışma yapabilmemize olanak sağlaması.

Mblock Kurulumu?

Mblock platformun resmi sitesi olan www.mblock.cc sitesine girerek programı bilgisayara indirmeniz ve kurmanız yeterli.

Anasayfada download linki tıklanır

mblock

Açılan pencerede bize mblock’u nerede kullanmak istediğinizi sormaktadır? “mblock for pc” bilgisayara kurmak, “mblock APP” ise mobil olarak kullanmak için kurulur. Biz bilgisayara kurmak için “mblock for pc” linkine tıklıyoruz.

mblock

Karşımıza çıkan yeni sayfada ise kurulacak olan mblock sürümünü seçiyoruz. Biz scratch 2.0 ile uyumlu olan mblock 3 versiyonunu seçiyoruz. Diğer versiyon alpha versiyonu asıl sürümden önce çıkacak program versiyonu olarak tanımlanır. Mblock alpha versiyonu scratch 3, pyhton, codey rocky ve neoron’nu desteklemektedir.

mblock

İndirme öncesi son aşama ise kullandığınız işletim sistemini seçmeniz. Çoğunlukla windows 7 ve üstü işletim sistemini kullandığımız için biz bu seçeneği seçiyoruz.

mblock

İndirme işlemi bittikten sonra indirilen dosyaya tıklayıp kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bundan sonra makalelerimiz de ise  arduino kartımızın tanımlanması ve basit uygulamalardan bahsedeceğiz.

Benzer Konular