Kodlamayı Öğreten Mobil Uygulamalar

/ 25 Aralık 2017 / 236 views / yorumsuz
Kodlamayı Öğreten Mobil Uygulamalar

 Encode: Learn to Code

“Herkes kod öğrenebilir, size baştan beri kodlama yapacağımızı öğreneceğiz. ” gibi iddialı bir cümle ile tanıtımı yapmaktadır. Programlama dili olarak  javascript tercih etmişlerdir. En güzel özelliklerinden biri de uygulamayı indirmenizden sonra internet bağlantısı olmasa dahi kullanılabilmesidir. Son güncellemelerinde Python v4  ile kullanıcılarına kodlamayı tanıtmaktadırlar.

En büyük eksiği ise bize göre Türkçe dil desteğinin olmaması. Umarız kısa sürede bu sorunu ortadan kaldırırlar

Bu uygulamanını Android sürümünü buradan, iOS sürümünü ise buradan indirebilirsiniz.

encode
encode

Udemy

Kurs mantığıyla ilerlemektedir. Video dersler bulunan Udemy’i yaklaşık olarak 18 milyon kişi kullanmakta ve 60 bin üzerinde ders bulunmaktadır.

Udemy’nin en büyük eksiklerinden biri tüm kurslarının ücretsiz olmaması.  10 Dolar ile 200 Dolar arasında değişen premium kursların yanı sıra ücretsiz kurslar da yer alır. Bu kurslara kaydolduğunuzda içeriklere ömür boyu, istediğiniz zaman erişebilirsiniz.

Şu konulardaki Ücretsiz ve Premium kurslara erişebilirsiniz:
● Java, Swift, Python, Ruby on Rails ve JavaScript Dahil Bilgisayar Programlama
● HTML ve CSS Dahil Web Geliştirme
● BT ve Yazılım
● Veri Bilimi
● İşletme, Finans ve Girişimcilik
● Liderlik, Mutluluk ve Üretkenlik
● Tasarım
● Pazarlama
● Microsoft Excel™ Dahil Ofiste Verimlilik
● Sağlık ve Fitness
● Fotoğrafçılık
● Müzik
● Diller

Udemy’i Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

Udemy
Udemy

Khan Academy

Tamamen ücretsiz olması en büyük artı Khan Academy’nin.  Kendilerini şu şekilde tanıtmaktadırlar.

– Her Şeyi Öğrenebilirsin — hem de hiçbir ücret ödemeden: Matematik, fen bilimleri, ekonomi, tarih ve daha birçok konuda binlerce ders videosu ve eğitim içeriği sizi bekliyor.
– Aradığınız konuda doğru bilgiye hemen ulaşın: Yeniden tasarlanmış arama motoru ve menü sistemi sayesinde bilgiye ulaşmak çok daha hızlı ve kolay.
– İnternet yoksa bile öğrenmeye devam edin: En beğendiğiniz dersleri ihtiyacınız olduğunda kolayca ulaşmak için listenize kaydedin (sadece telefonlarda) ve telefonunuza indirerek internete ihtiyaç duymadan her yerde izleyin.
– Kaldığınız yerden devam edin: Telefonda çalışmaya başlayın, bilgisayarda Khanacademy.org üzerinden devam edin. Hesabınızı her cihazda kullanabilir, hiç bir şey kaybetmezsiniz.

Ders videoları ve konuları derinlemesine anlatan metinler ile Matematik’te (aritmetik, cebir, geometri, trigonometri, istatistik, kalkülüs, doğrusal cebir…) ustalaşın, Fen Bilimleri’nde (biyoloji, kimya, fizik) kendinizi geliştirin, Ekonomi ve Finans’ta günlük hayatta işinize yarayacak bilgiler öğrenin, hatta Sağlık Bilgileri, Sanat Tarihi gibi sözel konularda bile yepyeni ufuklar keşfedin.

Khan Academy uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

khan
khan

Lightbot : Code Hour

Daha önce Çocuklar İçin Eğlenceli Kodlama Siteleri -2-   adlı makalemizde Lightbot platformunu detaylı bir şekilde açıklamıştık.

Lightbot bir programlama bulmaca oyunudur; sıkıca programlama kavramlarını kullanır. Lightbot oyuncuları fayans yanar ve seviyeleri çözmek için bir robot rehberlik ederek kullanım sıralama, usul ve döngüler gibi temel kavramları öğrenir.

 Uygulamayı Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.