Kodlama Eğitimi Çılgınlığı

/ 7 Ocak 2018 / 113 views / yorumsuz
Kodlama Eğitimi Çılgınlığı

Hürriyet Kelebek ekinde yer alan habere göre; Kodlama Derneği’nin kurucusu Gizem Göktepe yeni tanışanlar için kodlama hakkında bilgi verdi.

Dünyanın yeni dili kodlama mı?
– Kesinlikle! Her gün elimizden düşürmediğimiz telefonlarımız, akıllı televizyonlarımız, akıllı ev aletlerimiz hatta en basitinden kumandalarımız bile elektronik! Tüm dünyamızı sarmış bu teknolojilerin dilini bilmek, dünyanın dilini bilmek demek aslında.

 Nedir bu kodlama?
– Kodlama, tüm bu teknolojilerle anlaşabilmemizi sağlayan dilin adı. Bilgisayarlara ne yapması gerektiğini söyleyen komutlar dizisi. Örneğin; telefonunuzda mesajlarınıza bakmak istediğinizde mesajlar simgesine dokunursunuz ve mesaj kutunuz açılır. İşte burada mesajların açılması gerektiğini söyleyen şeyin adı ‘kodlama’. İsterseniz sabahları sizi uyku modunuza göre sevdiğiniz müziklerle uyandıran alarmlar kodlayabilirsiniz. Yani size sunulanı değil, istediğinizi tercih edebileceğiniz bir kapı aralıyor kodlama bilmek.

Yabancı dil bilmekten daha önemli olduğu söyleniyor. Çocuklar kodlama öğrendiğinde neler yapabilecekler?
– Önümüzdeki 25 yılda, içerisinde kodlamanın olmadığı çok az meslek kalacak. Çocuklarının geleceklerini düşünen ailelerin çocuklarına bu yatırımı yapmaları şart! Çok daha önemlisi, şu anda ilkokulda okuyan çocuklar mezun olduklarında, şimdi var olmayan meslekleri yapmak durumunda kalacaklar.

Başlama yaşı nedir?
– 5 yaşından itibaren her çocuk kodlama öğrenebilir. “Çocuğum okuma bilmiyor kodlama nasıl öğrenecek” diye endişelenmeyin, okuma bilmeden de çeşitli platformlar yardımıyla kodlama öğretebiliyoruz.

Önümüzdeki 25 yılda, içerisinde kodlamanın olmadığı, yok denecek kadar az sayıda meslek kalacak. Çocuklarının geleceklerini düşünen ailelerin çocuklarına bu yatırımı yapmaları şart!

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Etiketler