Göz Kırpma Hareketi (Led yakma)

/ 23 Mart 2018 / 1.551 views / yorumsuz
Göz Kırpma Hareketi (Led yakma)

Robotik kodlamanın ilk adımı olarak nitelendirdiğimiz led yakma uygulamasını yapalım. Amacımız arduino kartımıza bağladığımız ledi 1 saniye aralıklarla yanıp sönmesini yani göz kırpmasını sağlamak. Hazırlayacağımız led yakma projesinin simülasyonu aşağıdaki gibi olacaktır. Siz de arduino kartınız ile breadbord arasındaki bağlantıyı aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

mblock
mblock göz kırpma

Devrenizi yukarıdaki gibi bağladıktan sonra sıra arduino kartımızı kodlamaya geldi. Belki de işin en zevkli tarafı bu. Çünkü yaptığınız çalışmaların sonucu canlı olarak görüyorsunuz.

Sıra mblock programında kodlama işlemi yapmaya geldi. Mblock programını bilgisayarınıza kurmak için hazırladığımız makaleyi buradan inceleyebilirsiniz.

Mblock programında ilk yapılması gereken programımızın arduino kartını görmesini sağlamak. Bunun için “Kartlar” menüsünden arduino kart türünü seçiyorsunuz.

mblock

Arduino kart seçme işlemini gerçekleştirdikten sonra kart bağlantımızı yapıyoruz. Bunun için “Bağlan” menüsünden “Seri port” yolu izlenilerek port seçimi yapılır. Her bilgisayarda farklı port görünebilir. Bende port COM8 olarak görüldüğü için bu portu seçiyorum.

mblock

 

Şimdi sıra bloklar yardımıyla ledimizi yakmaya geldi. Aşağıdaki blokları yerleştiriniz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta kabloları hangi pine taktığınız. Ben 12. pine taktığım için 12 yazdım. Sizde hangi pine takarsanız o pini yazınız.

mblock

Yazdığımız bu kodu son olarak arduino kartınıza atmak kaldı. Bunun için yapmanız gereken “Bağlan” menüsünden “Aygıt Yazılımını Güncelle” yazısına tıklamak. Bu işlemi doğru bir şekilde yaptığınızda “Yükleme Bitti” uyarısı çıkacak. Kapat butonu tıklayarak ledinizi yakmaya artık hazırsınız. Yapmanız gereken tek şey yeşil bayrağı tıklamak. Ledinizin yanıp sönerek size göz kırptığını göreceksiniz.

mblock

 

Tavsiye

Genç Mucitler