Google’dan Pratik Bilgiler-1

/ 3 Ağustos 2016 / 574 views / yorumsuz
Google’dan Pratik Bilgiler-1

İnterneti ilk açtığımız muhtemelen Google arama moruna uğramayanımız yoktur. Şimdi sizlere Google’ın pratik bilgilerini vereceğiz.

  1. Hesaplama yolunu dahi gösteren detaylı hesap makinesi 

İstediğimiz işlem ne olursa olsun Google’ın arama çubuğuna yazıp enter tuşuna basıyoruz. İşte size mükemmel bir hesap makinesi.

hesap makinesi

 

         2. ” İşareti Kullanımı

Örneğin bir test çözmek istiyorsunuz. Google da çözmek istediğiniz test ile ilgili arama yaptığınızda alakasız siteler ile karşılaşmanız muhtemel. Ancak arama yapmak istediğiniz kelime öbeğini ” “ işaretleri arasına yazarsanız, aradığınız kelime ile ilgili direkt sonuca ulaşabilirsiniz.

tırnak

3. – İşareti Kullanımı

Örneğin bir cep telefonu alacaksınız. Bunun ile ilgili Google de arama yaptınız ancak asus marka bir telefonu sonuçlarda görmek istemiyorsunuz. Bunun için; arama yapmak istemediğiniz ifadenin yanına işareti koyup aratma yapabilirsiniz.

istenmeyen

4. + İşareti Kullanımı

Örneğin bir USB bellek alacaksınız. Arama yaptığınızda sonuçlarda sadece Toshiba marka USB bellek görmek istiyorsunuz. Bunun için; aratma yapmak istediğiniz kelimenin yanına + işareti koyup aratabilirsiniz.

Ayrıca + işaret sayesinde, Google’ın eş anlamlı kelimeleri aratmamasını sağlayabilirsiniz. Örneğin; monitör şeklide bir arama yaparsanız; içerisinden monitör ve ekran gibi ifadelerin geçtiği sayfalar listelenecek. Ancak +monitör şeklinde bir arama yaparsanız, içerisinde sadece monitör geçen sayfalar listelenecektir.

artı aratma

5. site: İfadesi Kullanımı

Örneğin kitap almak istiyorsunuz. Ancak alakasız ve güvenilir olmayan sitelerden uzak durmak istiyorsunuz. Bunun için aratmak istediğiniz site adresini site: ifadesinden sonra yazmanız yeterli olacaktır.

siteadıylarama