Google Project Bloks’u Tanıyalım

/ 3 Ocak 2018 / 330 views / yorumsuz
Google Project Bloks’u Tanıyalım

Bu proje 2013 yılında Google Creative Laboratuvarı’da başlamış ve günümüzde çocuklar için kodlamayı öğrenme ve geliştirmede çok büyük adım atmışlardır. Kendi internet sitesinde amaçlarını şu şekilde tanımlamaktalar: “Amacımız, geliştiricilere, tasarımcılara ve araştırmacılara, çocuklara somut programlama deneyimlerine yardımcı olacak açık bir donanım platformu oluşturmaktır.”  Bu projenin adından anlaşılacağı üzere kodlamayı bloklar vasıtasıyla öğretmektedir. Aklımıza gelen ilk şey scratch platformundaki bloklar gelse de buradaki blokların gerçek olması ayrı bir deneyim katmaktadır.

kodlama

Bu projede fonksiyon komutları bulunan simgeler mevcut ve adı Puck. Puck’lar Elektronik bileşenler yerine iletken bir sıvı kullanan Puck’lar üzerinde oklar, butonlar, tekerlek düğmeler gibi komut göndericiler bulunmaktadır. Bunlar iletişimi elektronik bileşenlerle değil iletken bir sıvıyla yapmaktadır.

Puck’ların görevleri ise ileri, geri, dönüş, sallanma, zikzak çizme, zıplama, durma gibi kodlamanın temelleri olarak farklı şekillerde atanabiliyor. Tüm Puck’lar Base Board adı verilen bir kart üzerine takılıyor. Böylece ortaya bir kodlama bloğu çıkmış oluyor.

Bu projeyle çocuklar müzik çalabiliyor, nesneleri harekete geçirebiliyor veya robotlara çizim yaptırabiliyor. İlerleyen yıllardan popülerliği artacağı kesin gözüyle bakılıyor.

Etiketler