Giriş ve Çıkış Pinleri

/ 24 Nisan 2018 / 989 views / yorumsuz
Giriş ve Çıkış Pinleri

Hem ekonomik hem de kullanışlı olduğu için projelerde Arduino uno kartı tercih edilmektedir. Bizde bu kart üzerindeki giriş/çıkış pinlerinden bahsedeceğiz.

Arduino Uno kartında 6 adet analog giriş pini bulunmaktadır. Analog giriş pinlerini sensörlerden elde edilen analog

analog
Arduino Uno Kartında Analog Girişler

verileri okumak amacıyla kullanılır. LDR, NTC, nem gibi sensörler bilindiği gibi analog verileri alır. Arduino

kartındaki mikroişlemci bu sensörlerden geri verileri anlamlandırması gerekir. Kısacası analog veriyi dijital veriye dönüştürmelidir. Analog girişlerden 0 ile 5 volt arasında değişen analog verileri dijital veriye dönüştürmeden kullanamayız. A0, A1, A2, A3, A4 ve A5 analog giriş pinlerinin isimleridir.

Diyelim ki  LDR sensörünü kullanarak ortamdaki ışık verisinden faydalanacaksınız. Arduino kartındaki dijital pinleri kullanarak LDR sensörü yardımıyla bir gece lambası tasarlayabilirsiniz.

Arduino Uno kartında diğer bir giriş ise giriş/çıkış pinleridir. Bu pinlere 0 veya 1 anlamına gelen gerilim değerleri uygulanmalıdır. Dijital verilerde 0 verisi için 0 volt, 1 verisi içinde 5v kullanılır.

dijital
Arduino dijital pinler

Arduino Uno kartında 14 adet dijital giriş çıkış pini bulunmaktadır. D0, D1, D2, ………,D13 dijital giriş çıkış pinleridir. Bunları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. İster hepsini giriş isterseniz hepsini çıkış pini olarak kullanmanız mümkündür. (Dijital pinlerden bazıları PWM pinleridir. Kontrol de diyebileceğimiz bu pinleri başka bir makalede inceleyeceğiz.) Dikkat edilmesi gereken husus, bu pinlere bağlayacağınız devre elemanlarının 20 mA üzerinde akım çekmeyeceğinden emin olunmalıdır. Örnek vermek gerekirse, bir DC motoru doğrudan karta bağlayamazsınız. Buna ek olarak transistör gibi farklı devre elemanları ile birlikte kullanılmalıdır.

Ufak bir ayrıntıdan da bahsetmekte yarar var. Her arduino kartın 13. dijital pinine bir led diyot bağlıdır. Bu diyotu kullanarak basit uygulamalar yapabilir.

 

 

Benzer Konular
İşletim Sistemi Nedir?
PWM Pinleri