Dijital ve Analog Veri?

/ 24 Nisan 2018 / 1.574 views / yorumsuz
Dijital ve Analog Veri?

Mblock yazılımı ve arduino kartlarıyla yapılacak olan çalışmalara başlamadan önce kullanılan terimler ile kavramlara kısaca bir göz atalım. Uygulamalar neyin nasıl olduğu bilinmeden yapılırsa öğrenme gerçekleşmeyecek sadece ezberde kalacaktır.

Dijital ve Analog Veri

Uygulamalarda  sıkça kullanılacak iki terim. Bu iki terim ne olduğunu birlikte inceleyelim.

Analog veri: Günlük yaşantımızda algıladığımız verilerdir. Rüzgarın hızı, ışığın şiddeti, havanın sıcaklığı analog verilere gösterilebilecek en güzel örneklerdir. Bu örneklerin ortak bir özelliği bulunmaktadır. Verilerin ne zaman ve hangi aralıklarla değişeceğini pek bilemeyiz. Yani sürekli değişen bir veriden söz edilmektedir.

Dijital veri: İnsanların, bilgisayar ve akıllı sistemler için ürettiği verilerdir. Bilgisayardaki donanım parçalarının bir birleri ile haberleşmeleri ikili sayı sistemi ile olur. 0 ve 1 sayılarını kullanarak verilen komutların işlemci tarafından anlaşılır olması sağlanır. Bunun için dijital 0 (sıfır) karakteri analog veri olarak 0(sıfır) voltu, 1 (bir) karakteri ise analog olarak 5 voltu temsil etmektedir. Bir örnekle daha açıklanır hale getirelim. Klavyeden büyük A harfine bastığınızda işlemcinin bunu anlayabilmesi için dijital veriye dönüştürmesi gerekmektedir. Buna göre büyük A harfinin dijital karşılığı 01000001’dir.

Unutmamalıdır ki bir yazılımcı dijital veri kavramını bilmeden kodlama yapamaz. Çünkü işlemcilerin ve mikro denetleyicilerin çalışma prensibini bilmesi gerekir. Arduino kartların içerisinde bulunan mikroişlemciler bu prensiple çalışmaktadır. Hangi veriyi nasıl, hangi amaçla kullanacağınızı sizin belirlemeniz gerekmektedir.

 

 

 

 

 

Tavsiye

Keşf@