Dekorlarla Çalışma Uygulaması

/ 11 Ocak 2018 / 293 views / yorumsuz
Dekorlarla Çalışma Uygulaması

Scratch ile bir kodlama uygulaması daha. Bu uygulamanın amacı dekorlar (sahneler) arasında geçiş yapmak. Bir butona tıklamayla daha önceden belirlenen dekora geçiş yapacağız.

Bu uygulama ile aşağıdaki becerileri kazanacaksınız.

  1. Dekorlar arası geçiş yapma
  2. Sahnede bulunan herhangi bir figüre tıklama
  3. Blokları kullanma

Uygulamanın amacı sahnede yer alan hayvanları tıklayarak nerede yaşadıklarına dair dekorun değişmesi

  1. Adım: Kütüphaneden veya daha önceden bilgisayarda yer alan 3 tane hayvan figürünü ve bir tane butonu sahneye ekliyoruz.
scratch dekor
scratch dekor

2. Adım: Dekorlarımızı seçiyoruz. Dekorlarımızı ister kütüphaneden ister bilgisayarımızda daha önceden kaydedilen resimlerden seçebilirsiniz. Seçtiğimiz dekorların ve eklediğimiz butonun üzerine yazı yazmamız gerekiyor. Seçtiğimiz dekora uygun yazılarımızı yazıyoruz. Örneğin kutup ayısının yaşadığı yerler kutuplar diye yazmasını istiyoruz. Bunun için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi yazı yazacağımız dekoru seçip “T” butonuyla yazımızı yazıyoruz. Yazı yazarken Türkçe karakter sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için Scratch Türkçe Karakter Sorunu makalemizi inceleyebilirsiniz.

scratch
scratch dekor

3. Adım: Dekor ve nesne yerleşimlerini yaptıktan sonra sıra bloklarla çalışmaya geldi. Bunun için kullanacağım figürü seçip aşağıdaki resimde görünen blokları kullanıyorum. Bu blokları uygulamadaki tüm bloklar için kullanabiliriz. Sadece dekorları değiştirmeniz yeterli.

scratch
scratch dekor

4. Adım: Burada ise ilk dekorumuzu seçip yeşil bayrağa tıkladığımızda tekrar başa dönmesini sağlamak. Bunun için Aşağıdaki blokları kullanmamız yeterli.

scratch
scratch dekor

Artık uygulamamız hazır. Sizde bu uygulama üzerinde rahatlıkla geliştirme yapabilirsiniz. Sizin yaratıcılığınıza kalmış durumda.

 

Etiketler
Benzer Konular
Scratch ile Dünya
Harfleri Renklendirelim
Koordinat Düzlemi
Renkli Daire Çizelim