Code.org Platformunda Sınıf Oluşturma

/ 28 Aralık 2018 / 88 views / 2 Yorum
Code.org Platformunda Sınıf Oluşturma

Öğrencilerinizi takip etmek istemez misiniz? “Hangi kurstalar, hangi dersteler, nasıl yaptılar?” bir öğretmen olarak bilmek isteriz.

Aşama aşama sınıf oluşturma işlemine geçmeden önce belirtmekte fayda var. Sınıfınızda bulunan tüm öğrencilerin code.org sitesine kayıt olmaları gerekmektedir. Kayıt aşamasında tek sıkıntı olarak öğrencileriniz 13 yaşından büyük ise mail adresi istemesi. Siteye kayıt olmadan önce öğrencilerinizin evde bir mail adresine sahip olmalarını sağlamanız yararınıza olacaktır.

Code.org sitesine nasıl kayıt olacağına buraya bakarak inceleyebilirsiniz. Kayıt esnasında en önemli unsur kayıt türünün öğrenci – öğretmen olarak seçilmesi. Sınıf oluşturabilmeniz için öğretmen olarak siteye kayıt olmalısınız.

Şimdi Code.org sitesinde sınıf oluşturmayı aşama aşama inceleyelim.

  1. Aşama: Öğretmen olarak siteyi giriş yapıldığında ana sayfaya yönlendirileceksiniz. Ana sayfanın ortalarında  sadece size özel oluşturduğunuz “Sınıf Bölümleri”  alanı bulunmaktadır. Buradan “Bölüm oluştur” butonuna tıklayarak sınıf oluşturmaya başlayabilirsiniz.
code.org sınıf oluşturma
code.org sınıf oluşturma

 

 

 

 

 

 

2. Aşama: Sıra öğrenci listesini oluşturma ve yönetme işlemlerine geldi. Yukarıda bahsedilen “Bölüm Oluştur” butonuna tıklayınca karşımıza öğrenci seviyesine uygun giriş koşulu seçimi yapılır.

code.org sınıf yönetimi
code.org sınıf yönetimi

3. Aşama: Bu aşamada ise Bölüm adını, sınıf düzeyini ve kursunuzu seçiyorsunuz. Öğrenci yaş seviyesine ülke diline göre platform size önerilerini sunmaktadır. Hangi kursların ne olduğunu bilmeniz için kursları önceden incelemenizde yarar olacaktır.

Kurs 1, kurs 2, kurs 3 ve kurs 4 Türkçe destekli olup 9-12 öğrenciler için uygun olduğunu düşünüyorum.

Ekranda istenilen bilgileri doldurup “Kaydet” butonuna tıklayınız.

Bölüm oluşturma
Bölüm oluşturma

4. Aşama: Artık sınıfınızı oluşturdunuz. Sıra öğrencilerinizi sınıfınıza atamak kaldı. Oluşturduğunuz kurs ana ekranınızda görünecek. Siz “Öğrenci Ekle” butonuna tıklayarak öğrencilerinizi tek tek eklemek. Burada önemli olan Kişisel oturum bilgisi kodu. Bu kod öğrencinin bu kursa katılımını sağladığı için önemli.

Öğrenci Ekleme
Öğrenci Ekleme

 

 

 

5. Aşama: Öğrencilerinizi eklediğinizi düşünerek kişisel oturum kodunun yanındaki ok işaretine tıkladığınızda karşınıza işinize çok yarayacak bir menü çıkacaktır. Bu menüde öğrencilerinizi yönetebilir, ilerlemeyi görebilir, girişi kartları yazdırabilir ve sertifika çıkarabilirsiniz.

Kurs menüsü
Kurs menüsü

6. Aşama: Kursunu oluşturduktan ve öğrenci ekledikten sonra artık öğrencileriniz takip edebilirsiniz.

İlerleme durumu
İlerleme durumu

 

 

Etiketler
Benzer Konular
Code.org Ders 1
Code.org Nedir?

Code.org Platformunda Sınıf Oluşturma (2 Yorum)