Çocuklar İçin Eğlenceli Kodlama Siteleri -1-

/ 21 Aralık 2017 / 704 views / yorumsuz
Çocuklar İçin Eğlenceli Kodlama Siteleri -1-

Artık tüm dünyada kodlama üzerine bir çok çalışmalar yapılmaktadır. Neredeyse 5 yaşın altına kadar kodlama eğitimi verilmeye başlanmıştır. Bizde sizlere bu bağlamda kodlama üzerine çalışmalar yapan siteleri derledik.

Scratch : 2003 yılında MIT Media Lab. tarafından geliştirilen platform, daha çok program geliştirmenin mantığını ön plana çıkartan ve günümüzde en çok kullanılan programlama dillerinden biridir. Bu program ile oyunlar, çizgi filmler, hikayeler,, animasyonlar ve aklımıza gelecek bir çok uygulamayı gerçekleştirebiliriz. İster kendi sitesine girip üye olarak ya da bilgisayarımıza kurup dilediğimiz zaman çalışabiliriz. Platforma scratch.mit.edu adresinden ulaşabilirsiniz.

scratch
scratch

Code.org : İsimlerini sıkça duyduğumuz Bill Gates,Mark Zuckerberg gibi kişilerin desteklediği ve herhangi bir kar amacı gütmeyen bir platformdur. Çoğu okullarda öğretmenler tarafından kullanılıyor. Çok basit adımlardan başlayarak zorlaşan seviyeye ilerliyor. code.org sitesinden ulaşılabilir.

codeorg
code.org

CodeCombat: Çevrim içi çalışan bir oyundur. Oynarken aynı zamanda programlamaya göz atıyorsunuz.  Sizin yazdığınız kodlarla oyun ilerliyor. İster tek başınıza isterseniz çevrimiçi olarak başka kişilerle de oynayabilirsiniz. Türkçe desteği bulunmakta olup codecombat.com adresinden ulaşabilirsiniz.

codecombat
codecombat

Bitsbox: Javascript ve HTML dillerini çocuklar için eğlenceli bir hale getiren platformdur.Maalesef bu platformun Türkçe desteği bulunmamaktadır. bitsbox.com adresinden ulaşılabilir.

bitsbox
bitsbox

Tynker: Kendi oyunlarınızı oluşturabileceğiniz, oluştururken rozetler kazanabileceğiniz bir o kadar eğlenceli bir çevrim içi platform. Maalesef Türkçe desteği bulunmamaktadır.   www.tynker.com adresinden ulaşabilirsiniz.

tynker
tynker

 

Bir sonraki çocuklar için kodlama siteleri makalemize buradan ulaşabilirsiniz.