Çocuklar Cep Telefonu Sahibi

/ 18 Mayıs 2018 / 1.748 views / yorumsuz
Çocuklar Cep Telefonu Sahibi

Hürriyet’ten Gülseven ÖZKAN’nın haberine göre çoğu 10-11 yaşında olan çocukların cep telefonu sahibi olduğu yapılan araştırmada ortaya çıktı. Haberin detayı şu şekilde;

Ortaokul öğrencilerinin yarıdan fazlası cep telefonu sahibi. 8-9 yaşında cep telefonu olma oranı yüzde 18’leri buluyor. Erkek çocukların telefon bağımlılığı kızlara oranla daha yüksek.

Bunlar, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü’nde Prof. Dr. Hafize Keser danışmanlığında yapılan ‘Ortaokul Öğrencilerinin Problemli Cep Telefonu Kullanımlarının Farklı Değişkenler Açısından İncelenmesi’ başlıklı yüksek lisans tezinden çıkan sonuçlardan sadece birkaçı. Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği Başkanı ve Çankaya Maltepe Ortaokulu’nda bilişim teknolojileri öğretmeni olarak çalışan Burcu Yılmaz tarafından yapılan araştırmaya, Ankara’da 5, 6, 7 ve 8’inci sınıfta okuyan 2 bin 2 ortaokul öğrencisi katıldı. Araştırmada cebi olan 1.387 öğrencinin problemli telefon kullanımları, bağımlılık, aşırı kullanım, ihmal, kontrol edememe ve ihlal alt boyutlarıyla ele alındı. Akademik çalışmadan özetle şu veriler ortaya çıktı:

YARISINDAN FAZLASININ İNTERNET PAKETİ VAR
– Ortaokul öğrencilerinin yüzde 69.3’ü cep telefonu sahibi.
– Çocukların yüzde 59.4’ünün internet paketi var. Yüzde 92’si telefonundan internete bağlanıyor.
– Yüzde 55.5’inin 10-11 yaşlarında ilk kez cep telefonu oldu.
– 8-9 yaşında cebe sahip olma oranı ise yüzde18’leri buldu. Bu yaş hızla düşüyor.
– Özellikle 8’inci sınıf öğrencileri günün 4 saatten fazlasını onun başında geçiriyor.
– Problemli cep telefonu kullanımı (bağımlılık, aşırı kullanım ve ihmal, kontrol edememe ve ihlal) erkeklerde daha fazla.
– Sınıf düzeyi arttıkça problemli kullanımı da yükseliyor.

Kaynak: Hürriyet

Etiketler