BİLİŞİM TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

/ 2 Eylül 2016 / 992 views / yorumsuz
BİLİŞİM TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

ADOBE ACROBAT: Elektronik belge değişimi standardı olan PDF’yi kullanarak daha kolay iletişim kurmanızı ve işbirliği yapmanızı sağlayan üründür.

AÇIK KAYNAK: “Açık Kaynak” aslında bir felsefeyi ifade eder. Açık Kaynak felsefesi, bilgiye erişimin özgür olması gerektiğini, dolayısı ile üretilmiş olan herşeyin kaynağının da açık olması gerektiğini söylemektedir.

AÇIK KAYNAKLI YAZILIMLAR: Açık Kaynak felsefesi ile oluşturulmuş yazılımlardır. Yapıları gereği bu yazılımlar büyük bir çoğunlukla ücretsizdir. Fakat profesyonel destek ve kişiye özel geliştirmeler için para talep edilir.

ADSL: İngilizce Asymmetric Digital Subscriber Line teriminin kısaltmasıdır. İnternet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniğidir. Standart bakır telefon telleri üzerinden daha fazla veriyi ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir. VDSL, G.SHDSL gibi benzer teknolojiler olan xDSL teknoloji ailesinin bir üyesidir.

ADSL2: İngilizce Asymmetric Digital Subscriber Line2 teriminin kısaltmasıdır. Daha yüksek veri hızlarına ulaşmayı sağlayan ve uygun santrale daha uzak mesafedeki istemcilerin de bağlanmasına izin veren ADSL standartıdır.

AĞ: Bilgisayar ağları birbirlerine bağlı bilgisayarlardan meydana gelen, bilgisayarların haberleşmeleri, bilgi ve kaynaklarını paylaşabilmeleri için oluşturulan yapılardır. En az iki bilgisayarı birbirine bağlayarak bir ağ oluşturulur.

AĞ GEÇİDİ VEYA GEÇİŞYOLU: Bir başka ağ için giriş sağlayan ağ noktasıdır.

ALAN ADI: Alan adı İnternet sitesini tanımlayan isimdir. Bir web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Alan adları, IP adresi bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

APPLICATION: Bkz. UYGULAMA

ANASAYFA: Bir web sitesinin başlangıç sayfasına verilen isimdir, anasayfa olarak da geçer

ARAMA MOTORU: Kişileri istedikleri bilgiye veya web sayfasına ulaştırmayı amaçlayan bilgi tarayıcı servislerdir. En yaygın arama motorları Google, MSN Live, Yahoo’dur.

ANCHOR: Bir döküman içinde belirli bir bölgeye ulaşabilmek için tanımlanır.

ANONİM DOSYA AKTARIM PROTOKOLÜ: Her İnternet kullanıcısının dosya transferi yapabileceği yerlere verilen isimdir. Kullanıcı adı olarak anonymous, şifre olarak e-posta adresinizi vererek bu alanlara erişebilirsiniz.

ANONYMOUS FTP: Bkz. ANONİM DOSYA AKTARIM PROTOKOLÜ

ARCHIE: Döküman /dosya araştırma hizmeti olan Archie, ftp sitelerinden, istediğiniz dosyaları bulabilmeniz için gerekli olan bir veritabanı araştırma aygıtıdır.

ARPANET (ADVANCED RESEARCH PROJECTS AGENCY NETWORK): 60’ların sonu 70’lerin başında Amerika Savunma Bakanlığı tarafından, olabilecek bir nükleer savaşta ayakta kalabilecek WAN projesidir. İnternet’in oluşmasındaki temel taş olarak bilinir.

ASCII (AMERICAN STANDARD CODE FOR INFORMATION INTERCHANGE): Dünya üzerinde standart olarak kabul edilen İngilizce harfleri tanımak için kullanılan bilgisayar kodları standartına verilen isimdir.

ATM: Asynchronous Transfer Mode teriminin kısaltılmasıdır. Verileri 53 byte sabit büyüklüğünde hücreler halinde ileten bir ağ tekniğidir. Veri iletimi için paket anahtarlamanın bir türü sayılabilecek bir yöntem olan hücre aktarımı (cell relay) tekniğini kullanır. Bu teknik sanal devreler oluşturarak devre anahtarlamanın avantajlarından da faydalanır.

Etiketler