Bilişim Terimleri Sözlüğü

/ 13 Nisan 2017 / 332 views / yorumsuz
Bilişim Terimleri Sözlüğü

E-BOOK: Bkz. E-KİTAP

E-KİTAP: Basılı kitaptan farklı olarak, elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanmış olan kitaplara verilen addır.

E-FATURA: Elektronik fatura (e-fatura) şirketler arasındaki veya şirketlerle müşterileri arasındaki faturalaşma sürecinin otomasyonunu hedefleyen, kağıt fatura gönderilmesi ve alınmasını ortadan kaldırmaya yönelik bir uygulamadır.

E-POSTA GEÇİŞ NOKTASI: Elektronik mektup geçiş noktasıdır. İki veya daha fazla sayıdaki farklı bilgisayar ağı arasındaki elektronik mektup alışverişini sağlayan noktadır.

ELEKTRONİK POSTA: E-posta verilerin bir bilgisayardan diğerine bir protokol aracılığıyla taşınmasıdır. Bilgisayar ağlarının oluşturulma nedenlerinden biri, kişilerin bir yerden diğerine (hızlı ve güvenli bir şekilde) elektronik ortamda mektup gönderme ve haberleşme isteğidir. E-posta (electronic mail), bu amaçla kullanılan servislere verilen genel addır.

E-MAIL: Bkz. ELEKTRONİK POSTA

ENCRYPTION: Bkz. ŞİFRELEME

ETHERNET: Bilgisayarlar arasında ağ oluşturmaya yarayan yöntemdir.

E-TİCARET: Ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramı elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret olarak adlandırılır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesidir

Benzer Konular