Bilgisayarların Tarihi Gelişimi

/ 4 Ağustos 2016 / 2.402 views / yorumsuz
Bilgisayarların Tarihi Gelişimi

1642 yılında ise,fransız Blaise Pascal Pascalin adında bir hesap makinası yapmıştır.Hesap makinası dediysemde öyle bütün işlemleri yapan bişey aklınıza gelmesin .Bu sadece toplama işlemi yapıyordu.1694 yılında Leibniz adında bir filozof  ve Colmar’da Pascalini geliştirmiş ve 4 işlemi yapabilen bir hesap makinası geliştirmiş.

Aslında bilgisayar tarihini başlatan İngiliz Prof.Charles Babbage olmuş.Analitik Makina adı altında çalışmıştır.Gelelim Modern Bilgisayarlara…

Bilkbilgiirinci Nesil Bilgisayarlar (1945-1956)
2.Dünya Savaşı’nın başlamasıyla bilgisayar araştırmaları artmış.1941 de Alman mühendis Konrad uçak ve roket için Z3 bilgisayarlarını geliştirmiştir.

Daha sonra ingilizler ve Amerikalılar bilgisayarı geliştirmeye başladı.
Bu geliştirilen bilgisayarların dezavantajları vakum tüplerinin olmasıydı.

 

 

 

2kusak

İkinci Nesil Bilgisayarlar (1956-1963)
1948’de transistörlerin keşfi ile bilgisayarlar daha da gelişmiştir.Daha hızlı,güvenilir,daha az enerji üreten bilgisayarlar yapılmış.

1960’lı yılların başlarında üniversitelerde,işyerlerinde kullanılmaya başlanmış.

 

 

 

 

 

 

3kusakÜçüncü Nesil Bilgisayarlar (1964-1971)

Transistörler vakum tüplerine göre avantajlı olsalarda büyük miktarda ısı yaydıkları için bilgisayar parçalarına zarar veriyorlardı.Jack Kilby Tümleşik devreyi geliştirdi ve bu soruna çözüm buldu.Hem bilgisayarlar küçüldü hemde işletim sistemi adı altında programlar çalıştırıldı.

 

 

4kusakDördüncü Nesil Bilgisayarlar (1971- Hala gelişiyorlar)

Tümleşik devrelerden sonra, boyutlar azalmaya devam etti.Bunun yanında güçleri verimlilikleri güvenilirlikleri artmaya devam etti. 1971 yılında Intel 4004 yongasını ürettiğinde çok küçük bir yonga üzerinde bilgisayarın tüm bileşenleri (merkezi işlem birimi (Central Processing Unit (CPU)), hafıza, girdi ve çıktı yönetimi) toplanmıştı.

1981 de evde, işyerinde ve okullarda kullanım için kişisel bilgisayarı (Personal Computer (PC)) ortaya çıkarttı. 1981 de 2 milyon olan PC sayısı 1982 de 5.5 milyona ulaştı.
1984 yılına gelindiğinde ilk kez IBM PC ve Apple Machintosh yarışı başladı. Machintoshlar user-friendly dizayn ile ortaya çıktı. Machintosh’un sunduğu işletim sistemi; kullanıcılara, yazılı komutlar yerine bilgisayar ekranında simüle edilen bir simge ile diğer simgeleri (icon) taşıma kolaylığı sağladı.

5kusakBeşinci Nesil Bilgisayarları

Beşinci nesil bilgisayarları tanımlamak henüz biraz zor çünkü henüz başlangıç aşamasındalar. Beşinci nesil bilgisayarların en ünlüleriden biri Arthur C. Clarke ın romanındaki (2001: A Space Odyssey) HAL9000 dır. HAL insan operatörlerle sohbet eden, görsel girdiler kullanan ve kendi deneyimleri ile öğrenen yeterli yargılama süreçlerine girebilen bir bilgisayardır. Ne yazık ki HAL psikolojik arızalar sahip, uzay gemisine el koyan ve pekçok insanı öldüren bir robottur. Isaac Asimov’un “Ben robot” ve “Üç robot Yasası” adlı bilim kurgu eserlerindeki robot tiplerin insan robot arasındaki çizginin ne kadar incelebileceğine ilişkin güzel örnekler vermektedir. Hollywood’un sunduğu Terminator II daki öğrenen beşinci nesil bilgisayarlar ilişkin örnekler çok çarpıcıdır. Programların insanları esir aldığı gerçek dünya ile sanal gerçeklik (Virtual Reality) arasında insan-program savaşının işlendiği Matrix beşinci nesil bilgisayar anlayışı bilgisayar anlayışına farklı  farklı yaklaşımlar getiren bir ba mlar getiren bir başka hollywood yap ka hollywood yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Bütün bunlar hayal ürünü gibi düşünülseler de, bir yabancı dilden diğerine çeviri yapan bilgisayarlar artık mevcuttur. Hastalıklar tanılarında adım adım doktorlar yol gösteren programlar yapılmaktadır. Yapay zeka ile ilgili programların her gün birinin adı duyuluyor. Konuya ilişkin notlar hazırlanırken şüphesiz bu konuda yeni gelişmeler oldu. Sizin yazıyı okuduğunuz sırada gelişmeler sürüyor…

 

Ülkemizde ilk bilgisayarın nasıl geldiğini, nerede kullanıldığını merak ediyorsanız bu video izlemenizi öneririz.

Benzer Konular
İşletim Sistemi Nedir?
PWM Pinleri
Bilgi Güvenliği

Tavsiye

Algoritma Nedir?