Bilgisayar’da Dansın Büyüsü

/ 18 Aralık 2018 / 34 views / yorumsuz

Scratch ile dans eden kuklalar yapabiliriz. Bunu yapabilmek için aşağıda ki üç aşamayı takip etmeliyiz:

  1. Dans sahnesi oluşturalım.
  2. Bir dans müziği seçelim.
  3. Kuklayı dans ettirelim.

ÖNCE ANİMASYON NEDİR BİR BAKALIM

Temelde birden fazla resmin hızlı bir şekilde peş peşe oynatılmasıyla elde edilen veriler için kullanılan isimdir.

Tarihte yapılan ilk çizgi filmin net olmasa da Fransa vatandaşı olan Emile Cohl tarafından 1908 yılında yapıldığı biliniyor.Beyaz bir kağıt üzerine siyah kalemle çizdiği resimleri hızla oynatarak ilk çizgi filmi çekmiştir.Çizgi filmlerin tüm Dünya’da yaygın hale gelmesiyse Walt Disney sayesinde oldu.Türkiye’de ilk çizgi film Vedat Ar’ın  1947’de 15 öğrencisiyle gerçekleştirdiği “Zeybek Oyunu”dur.Şimdi bizde kendi çizgi filmimizi yapmaya başlayalım.İlk olarak dans sahnesi oluşturalım.

1.Dans Sahnesi Oluşturalım:

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı sahne.jpgSahne ayarlarından Dekoru Kütüphaneden Seç  komutuyla hazır kütüphaneden Neon Tunnel resmini seçelim.Siz isterseniz farklı bir zemin seçebilir veya internetten resim bulup bilgisayarınıza kaydettiğiniz bir resmi seçebilirsiniz.

Sahnenin kod bloğuna biraz efekt verelim.Bu kod bloğu sayesinde sahnenin rengi sürekli olarak 0.2 saniyede bir değişecek.

2.Bir Dans Müziği Çalalım:

Bir önceki derste çeşitli çalgı aletlerinin notalarının seslerini çıkarmayı öğrendik.Fakat güzel bir dans müziği için bunları kullanmak zor olur.Bu yüzden bilgisayarımızda yüklü olan bir mp3 şarkıyı programımıza dahil edeceğiz.Sesler sekmesinde ki sesi bilgisayarından seç butonuyla açılan pencereden projeye ekleyeceğimiz mp3 dosyasını seçiyoruz.Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı d5.png

Sesi Scratch ile uyumlu hale getirmek içinBu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Adsız.pngmesajıyla kısa bir işlem yapılacak.Çevirme işlemi bittikten sonra müzik listeye eklenir.Tekrar Diziler sekmesine tıklayın ve kod bloğuna Sesler bölümündeki  pop sesini çal  komutunu getirin.Komutu ekran mouse ile açtığınızda projeye dahil ettiğimiz mp3 dosyasının eklendiğini göreceksiniz.Sahne kod bloğunun son hali yandaki gibi olmalı.Projenizi çalıştırın, sahneyi inceleyin ,kod bloğunda ki 25 arttır değerini değiştirerek neler olduğunu görün veya 0.2 sn bekle komutundaki süreyi arttırın veya azaltın.Değişiklikleri gözlemleyip size göre en uygun değerleri uygulayın.Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Adsız-1.png 

3.Kuklayı dans ettirelim:

Var olan kedi kuklasını silip yerine  Catherine kuklasını Scratch Kütüphanesinden ekleyelim.

Burada Catherine kuklasını seçmemizin sebebi hazır dans kılıklarının olması. Bunu Kılıklar sekmesine tıklayarak görebilirsiniz. Catherine kuklamızın dört adet hazır çizilmiş dans figürü otomatik olarak ekleniyor.İsterseniz farklı bir kukla seçip her dans hareketini kendiniz de çizebilirsiniz.

Catherine kuklasını kod bloğuna sürekli hareketleri değiştiren bir kod yazmamız gerekiyor.Bunun için Görünüm  bölümünden sürekli kılık  komutunu  kontrol  bölümünde ki sürekli tekrarla komutunu içine koyalım.

Projeyi Çalıştıralım:

Kuklamız sürekli kılık değiştirerek dans ediyormuş hissi veriyor fakat çok hızlı değil mi? Hareketi biraz yavaşlatmak için döngünün içine 1 sn. beklet  komutunu koyalım.Süreyi müziğin ritmine göre ayarlamalısınız.

 

Bu kod bloğuyla 4 hareketi sürekli aynı sırayla yapılan bir dans kodladık. Sonraki kılık komutu yerine aşağıdaki  kılığa geç komutuyla dans figürlerini kendiniz oluşturabilirsiniz.

Benzer Konular