Bilgisayar Nedir?

/ 1 Ağustos 2016 / 651 views / yorumsuz
Bilgisayar Nedir?

Şu anda bu makaleyi okuyorsan demek ki bilgisayar kullanabiliyorsun. Bilgisayarları kısaca komutları yerine getiren elektronik aletlerdir diye tanımlayabiliriz. Komutlar yazılı, sözlü dokunmatik olacağı gibi görselde olabilir. Bilgisayarlar verilen bu komutlar dışına asla çıkmazlar.

Bir çok çeşit bilgisayar vardır. Aklımıza sade dizüstü ve masaütü bilgisayarlar gelse de akıllı telefon ve tabletler de birer bilgisayardır.

Bütün bilgisayarlar içerisinde bilgisayarın beyni diye tanımladığımız “merkezi işlem” birimi bulunur ve buna “micro işlemci” (CPU) denir. Micro işlemci gelen komutları işleyerek istenileni yapar. Aslında micro işlemci bulunan her cihaz bir bilgisayardır.

işlemci
işlemci

Micro işlemcilerin yanı sıra, bilgilerin okunduu ve saklandığı hafıza birimleri, komutları vermemizi sağlayan klavye- fare girdileri ve bilgisayar içinde neler olup bittiğini anlamamızı sağlayan ekran bulunur.

Bilgisayarların en büyük özelliği çok hızlı işlem yapabilmesi. Örneğin 57995545×57566652 işleminin sonucunu insan 1-2 dakikada yaparken bilgisayarlar bunu saniyeden bile daha kısa bir sürede yapmaktadır.

Etiketler
Benzer Konular
İşletim Sistemi Nedir?
PWM Pinleri
Bilgi Güvenliği