Bilgi Güvenliği

/ 4 Aralık 2017 / 243 views / yorumsuz
Bilgi Güvenliği

BİLGİ GÜVENLİĞİ

Teknolojinin hızlı gelişmesiyle, bilgiye ulaşmak artık çok kolay hale gelmiştir. Evde, arabada, otobüste her yerde artık internete girebiliyor; bilgiye rahatça ulaşabiliyoruz. Bilgiye ulaşmanın kolaylığıyla beraber artık bilgilerin güvenliği ve gizliliği önem arz etmektedir.  Nitekim birçok internet sitelerinde (Örneğin resmi internet siteleri, e okul)  kişilerin tc kimlik no gibi özlük bilgileri ve çok önem arz edebilen bilgiler bulunmaktadır.  Bunların kötü kişilerin ellerine geçmesi durumunda, telafisi zor olaylar meydana gelebilir.

KİŞİSEL BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ

Bilgisayarımızda özel bilgiler olabilir. Bu bilgileri örneğin fotoğraflarımı, videolarımızı kimseyle paylaşmak istemeyebiliriz. Bu durumda bilgisayarımıza şifre koyarak çevremizdeki insanlardan bilgilerimizi saklayabiliriz. Fakat internette bilgilerimizi nasıl koruyacağız? Bu durumda bilgisayarımıza zarar veren düşmanlarımız neler  öğrenelim. Bu zararlı yazılımlar: Virüsler, casus yazılımlar, solucanlar, reklam yazılımları, truva atları.

VİRÜSLER

Bilgisayarımıza girip dosya ve programlarımıza zarar verir. Virüsler bilgisayarınızda bilgileri bozabilir hatta silebilir. Bilgisayar virüsü pek çok zararlı yazılımdan çok daha tehlikelidir çünkü doğrudan dosyalarınıza zarar verirler.

TRUVA ATI (TROJAN)

Truva atı bir virüs değildir. Gerçek bir uygulama gibi gözüken zararlı bir program türüdür. Truva atı bilgisayarınıza güvenlik açığı oluşturur ki bu da zararlı programların, kişilerin sisteminize girmesi için bir yol açar.

SOLUCAN (WORM)

Yerel sürücüde ya da ağda kendini tekrar tekrar kopyalayan bir programdır. Tek amacı sürekli kendini kopyalamaktır. Herhangi bir dosya ya da veriye zarar vermez ancak sürekli kopyalama yaparak sistemi meşgul eder ve bilgisayar hızını etkiler.

            REKLAM YAZILIMI (ADWARE)

Herhangi bir program çalışırken reklam açan yazılımdır. Adware internette gezerken otomatik olarak bilgisayarınıza inebilir ve tarayıcı pencereleri ile görüntülenebilir.

CASUS YAZILIM (SPYWARE)

Kullanıcının izniyle veya izni dışında bilgisayara yüklenen ve kullanıcı ya da bilgisayar hakkında bilgi toplayıp bunları uzaktaki bir kullanıcıya gönderen bir program türüdür.

ZARARLI YAZILIMLARDAN KORUNMA

  • Bilgisayarınıza güçlü bir güvenlik yazılımı yükleyin. Bu güvenlik yazılımının güncel ve çalışıyor olduğundan emin olun.
  • Bilmediğiniz programları bilgisayarınıza yüklemeyin, çalıştırmayın.
  • Kimden geldiğini bilmediğiniz e-postaları açmayın.
  • Kullandığınız işletim sistemine ait güncelleştirmeleri ihmal etmeyin.
  • Ödül, hediye vs. kazandığınızı belirten reklamlara aldanmayın, tıklamayın.
  • Güvenmediğiniz bir bilgisayara USB bellek, hafıza kartı vs. takmayın.
  • Bilgilerinizin düzenli olarak yedeğini alın.
  • Belirli aralıklarla bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarattırın.
  • Bilmediğiniz, güvenmediğiniz internet sitelerine girmeyin.

GÜVENLİK YAZILIMLARI

Kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarımızın güvenliğini sağlayan yazılımlardır.

ANTİVİRÜS

Antivirüs yazılımı bilgisayarımıza virüs, truva atı, solucan gibi kötü amaçlı yazılımların girmesini engeller. Ayrıca bu yazılımları tespit edip temizleyebilir.

Antivirüs yazılımının tüm kötü yazılımları tanıyabilmesi için sürekli güncelleştirilmesi gerekir.
GÜVENLİK DUVARI (FIREWALL)

Güvenlik duvarı yazılımı internet veya ağ üzerinden bilgisayarımıza erişimi denetler, yetkisiz kişilerin bilgilerimize ulaşmasını engeller.

 

Benzer Konular
İşletim Sistemi Nedir?
PWM Pinleri