Arduino Şema Çizim Programı

/ 9 Mart 2018 / 3.417 views / yorumsuz
Arduino Şema Çizim Programı

Arduino projelerinizi şemalar halinde çizmek için ücretsiz ve Türkçe destekli Fritzing programını bu makalemizde inceleyeceğiz. Bu program ile breadbord , şema çizme, baskı devre hazırlayabilir ve kod yazabiliriz.

http://fritzing.org/download adresinden programı indirme işlemi gerçekleştirilir. Burada sizden “Bağış yapmak istiyor musunuz?” tarzında bir soru yöneltilecek. “No Donation” seçeneği seçilerek “Donete and Download” butonuna tıklanır.

arduino

Bir sonraki aşamada işletim sisteminizi seçerek indirme işlemeni başlatmanız gerekiyor.

arduino

Kurulum gerektirmeyen bu programı sıkıştırılmış bir şekilde indirmeyi gerçekleştirdikten sonra dosyaları bir klasöre atmanızda fayda var.

İndirilen dosyalar arasında Fritzing.exe dosyasını çalıştırdığınızda program karşınıza Türkçe olarak açılacak.  Türkçe çevrim biraz basit düzeyde olsa da işinizi fazlasıyla görecektir.

Program ilk olarak sizden güncelleme soracaktır. Sizde “Updatepars” butonuna tıklayarak güncellemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra program kendini kapatacak sizin tekrar açmanız gerekecektir.

Programın ara yüzü gayet sade ve anlaşılabilir.

arduino

Sol menüde Yeni Çizim butonuna tıklayarak ilk projenizi hazırlayabilirsiniz. Burada karşımıza Deneysel Devre Tahta (breadbord) ekranı açılıyor. Ekranın sağ tarafında arduino kartları ve devre elemanlarını görüyoruz. Sürükle-bırak mantığıyla devrenizi kolaylıkla tanımlayabilirsiniz.

arduino

Şematik Sekmesinde ise hazırladığınız devrenizin şemasını görürsünüz.

arduino

Baskı Devre Sekmesinde ise devrenizin baskısını görür hataları kontrol etme şansına sahip olursunuz.

arduino

Belki de programın en güzel yanı da burası. Kod sekmesi ile kodunu yazar veya yapıştır ve son olarak yükle butonuna tıklayarak kartınıza kodları yüklemeniz.

Etiketler